Jan Vičar
< další / next >

- - - - - - - - - - - -

1) O mně / About me
2) Tvorba / Work
3) Kontakt / ContactAlpské jezero, linoryt, 170 x 260 cm, 2007 / Lake in the Alps, linocut, 170 x 260 cm, 2007Alpské jezero - detail / Lake in the Alps - detail


Alpské jezero

V roce 2006 jsem několikrát navštívil Alpy. Můj poslední výšlap byl již na začátku listopadu a cílem měl být ledovec Grossglockner. První den jsem ze základní výšky 1000 m.vylezl do výšky 2400m.k jezeru Schwarzsee. Další cesta byla nemožná. Začalo pršet se sněhem a ostrý vítr s mlhou mi znepříjemňovaly další výstup. Na břehu jezera jsem si ve štěrku vyhrabal díru, abych byl v zákrytu před větrem. Poprvé v životě jsem měl sluchové halucinace způsobené patrně únavou. Během mé cesty k jezeru a při mém návratu jsem nepotkal jediného člověka.


Lake in the Alps

In 2006 I visited the Alps several times. I planned my last climb up to a glacier called Glosslockner in the beginning of November. On my first day I started at the base level of 1,000 meters and went up to 2,400 meters to reach a lake called Schwarzsee. Suddenly it started to rain and snow and a sharp wind and fog made my journey impossible. I dug a hole in the gravel on the shore of the lake in order to hide myself from the wind. I had hallucinations for the first time in my life. It was probably the result of my exhaustion. I didn't run into anyone else during my trip.