Jan Vičar
< další / next >

- - - - - - - - - - - -

1) O mně / About me
2) Tvorba / Work
3) Kontakt / ContactTokaido, dřevořez, 235 x 275 cm, 2008 / Tokaido, woodcut, 235 x 275 cm, 2008


Tokaido

Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové jsem měl možnost externě vyučovat v březnu roku 2008. Bydlel jsem tehdy na Pankráci. Druhý den ráno při odchodu do školy jsem na chodbě uviděl malé složky. Byly opřeny u kontejnerů na odpadky. Až druhý den jsem složky otevřel. Uvnitř byl nádherný japonský dřevořez.. Mistr Hirošige, který vytvořil toto dílo, byl současníkem slavného Hokusaie. Bohužel se jednalo o pozdější dotisk z originální matrice. Tokaido je cesta z východního pobřeží ostrova Honšů na pobřeží zapadní. Cesta je lemována kláštery a stanicemi k odpočinku. Na tuto pouť se vydávali jak kněží, tak obyčejní lidé. Výjev představuje muže s nosítkami na nichž je zahalená postava. Můžeme s jenom dohadovat, kdo je pod plachtou skryt. Práce, kterou jsem na toto téma vytvořil, představuje japonské nosiče, jak vylézají z desek na chodbě v pražském činžáku a hledají svoji cestu domů do Japonska.


Tokaido

In February 2008 I became an external teacher at the Academy of Applied Arts in Prague. I stayed in a flat in one of Prague' s districts - Pankrác. One day, on my way to work, I found small folders lying on the floor next to a dust bin in the corridor. The next day I finally opened the folders. Inside I found a beautiful Japanese woodcut print. Master Hiroshige, the artist, was a contemporary of the famous Hokusai. Unfortunately it was a later print from the original matrix. Tokaido is a distance between the east and west coasts of the island Honshu. The path from one coast to the other is bordered by monasteries and rest stations. Clergy as well as common people made this journey. The scene on the print depicts a man with a veiled person on a litter.

We can only quess who is hidden underneath the veil. This image inspired my picture showing a Japanese bearer (BEARER?) coming out of folders in a corridor of a house in Prague and searching for their way home.